Halucynacje. Oliver Sacks

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 2 dni
Cena: 44,90 zł 44.90
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]
dodaj do przechowalni

Opis

Halucynacje zawsze odgrywały ważną rolę w naszym życiu umysłowym i w naszej kulturze. Można się nawet zdziwić tym, jak wielką rolę doświadczenie halucynacji odegrało w naszej sztuce, folklorze, nawet religii

 

Czy geometryczne wzorce towarzyszące migrenie i innym dolegliwościom leżą u podstaw motywów, które występują w sztuce Aborygenów?

Czy to z halucynacji z udziałem liliputów (wcale nie tak rzadkich) zrodziły się elfy, chochliki i krasnale?

Czy to nie z przepojonych lękiem nocnych halucynacji, kiedy jakaś obca, wroga istota szarpie nami i nas dusi, zrodziły się wizje demonów, czarownic, złowrogich przybłędów?

Czy „ekstatyczne” ataki, w rodzaju tych, których doświadczał Dostojewski, odegrały jakąś rolę w naszym poczuciu boskości?

Czy doświadczenia oderwania od ciała stały się inspiracją do przypuszczeń, że można istnieć także i bez niego?

Czy niesubstancjalność halucynacji podsyca wiarę w zjawy i duchy?

Dlaczego we wszystkich znanych nam kulturach szukano i znajdowano halucynogenne substancje, które przede wszystkim wykorzystywano do celów sakralnych?

 

Na te i wiele innych pytań z tym związanych próbuje odpowiedzieć Oliver Sacks w swojej najnowszej bestsellerowej książce "Halucynacje". Z jednej strony jest ona swego rodzaju antologią halucynacji, w której opisuje on na podstawie konkretnych przypadków doświadczenia i siłę ich wpływu na tych, którzy ich doznają, co pozwala nam uzmysłowić sobie, jak szeroki jest zakres i jak bogate zróżnicowanie doświadczeń halucynacyjnych, stanowiących istotną składową kondycji ludzkiej. Z drugiej natomiast jest próbą odpowiedzi na podstawowe pytanie o źródła i znaczenie halucynacji dla psychiki człowieka, halucynacja bowiem – co udowadnia doktor Sacks - to zupełnie swoista kategoria życia świadomości i umysłu. 

 

Oliver Sacks 

był lekarzem i autorem dziesięciu książek, między innymi bestsellera "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem" oraz "Przebudzeń" (które stały się podstawą scenariusza filmu nominowanego do Oscara). Profesor neurologii i psychiatrii w Columbia University Medical Centre.

 

 

 

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl